Kategoria strategia

2022 a wizerunek ogórka kiszonego

Może to tylko moja obserwacja, ale mam wrażenie, że marki przesadziły z inwestycjami w doraźne przetrwanie. Może to efekt poCOVIDwego przerażenia rzeczywistością, a może zachłyśnięcie się popandemicznym odbiciem, a może w końcu słabsze niż spodziewane skutki wojny Rosji z Ukrainą?…

Przepowiednia na 2023

Chyba już czas zabawić się we wróżkę. Jak co rok. Pamiętacie jak chyba przez 5 lub więcej lat przepowiadano że już zaraz, za chwilkę nadejdzie rok mobile? W końcu nadszedł, ale znacznie później niż wszystkie możliwe, nawet najbardziej ostrożne przewidywania.…

GORGET by Karim Rashid

Gorget to po angielsku żorżeta. To materiał tkany z wełny, bawełny lub jedwabiu tzw. splotem płóciennym, czyli najprostszym ze splotów. Cechą charakterystyczną żorżety (szczególnie jedwabnej) jest to, że ubrania z niej uszyte są zwiewne, świetnie układają się na sylwetce. Na…

KALKHOFF bikes

Kalkhoff bikes

976 kilometrów ode mnie, 10 godzin jazdy samochodem, w Cloppenburgu, w Niemczech jest siedziba firmy Kalkhoff – firmy produkującej rowery. Nigdy tam nie byłem. W czerwcu 1919 r., w domu swoich rodziców przy Kessener Weg w Cloppenburgu, Heinrich Kalkhoff założył…

Najlepsze polskie marki 2022 wg „Forbesa” i Minds & Roses

Ludzie kochają rankingi. Najbogatszy Polak, najszybszy samochód, najlepszy odkurzacz, najbogatsza firma. Kochają je, bo one w czytelny i perswazyjny sposób segmentują świat na lepszych, dobrych, zwyczajnych i takich sobie. Rankingi są perswazyjne, bo zawierają liczby, a z tym się nie dyskutuje.

ROI jest złe, ale ROAS jeszcze gorsze

Dowiesz się dlaczego ROI jest złe, a ROAS jeszcze gorsze. Obydwa skróty literowe zrobiły zawrotną karierę korporacyjną. ROI - Return of Investment i zaraz po nim, nieco w zamian ROAS - Return on Ad Spend.

Wiceprezes Unilevera czy Byron Sharp?

Archetypy w marketingu | BrandDoctor
Deepak Subramanian pisze, że archetypy to jeden z fundamentalnych konceptów pomagających kreować marki. Byron Sharp porównał archetypy do banalnych opowiastek lub horoskopów. Czy to uzasadniony sarkazm?

Marketingowe fakty i mity

Fakty i mity marketingowe. Lojalność nie istnieje, pareto nie działa, a relacje z marką są nietrwałe.