Axe kojarzy się z erotyzmem. Kropka.

Nie ma znaczenia, czy nazywamy go Lynx, czy Axe. Zmieniają się tylko pack-shoty. Strategia tego dezodorantu zawsze silnie opierała się na erotyzmie. 

Delikatny, ale czytelny podtekst lub dosłowny komunikat mówiący, że ten zapach wzbudza pożądanie u kobiet. Proste, czytelne, zrozumiałe dla każdego faceta w wieku 15+. Potwierdzony doświadczalnie stereotyp, że facet myśli o seksie od jednego do 388 razy dziennie. Trzeba więcej, żeby stworzyć skuteczną i wyróżnialną strategię i łatwą do przewidzenia komunikację? Nie.

lynx

Obserwowaliśmy mnóstwo dowcipnych, zabawnych, dosłownych, pobudzających zmysly i metaforycznych odsłon tej strategii. To jeden z moich ulubionych spotów:

http://www.youtube.com/watch?v=Zr9q553Im-w

Aż tu raptem…

http://www.youtube.com/watch?v=63b4O_2HCYM

Poruszający film, może nawet piękny w swojej wymowie. Ale czy to wciąż ta sama marka? Czy dezodorant, który do tej pory utwardzał damskie sutki i wyostrzał męski wzrok może się stać katalizatorem pokoju na świecie, może likwidować agresję?

Mimo, że rozumiem obserwację Michała, nie chcę wierzyć, że ten spot, to zapowiedź zmiany strategii. Liczę, że to wypadek przy pracy. A jeśli jednak to zmiana, czyli repozycjonowanie, to szkoda mi AXE, bo na dłuższą metę nie będzie to sukces.

Marcin Kalkhoff
Marcin Kalkhoff

Admirator prostych i działających rozwiązań. Wszystkożerna hybryda technicznego wykształcenia z kreatywnym, komunikacyjnym i biznesowym doświadczeniem. Specjalista strategicznego kreowania i zarządzania marką. Jedyny strateg w Polsce, który służbowo siedział na Pudelku i, który swoją zmaterializowaną strategię, może oglądać w muzeum w Atenach. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS oraz Uniwersytecie Warszawskim.
Twórca i Partner marketingowej kancelarii audytorskiej BrandAuditors, autor tego właśnie bloga, współtwórca Klubu Strategów Marketingu oraz współautor książki „Po prostu strategia. Instrukcja budowy i obsługi silnej marki”.
Współpracuje z firmami z wielu sektorów: internet i media, FMCG, bankowość, ubezpieczenia, IT, telekomunikacja, opieka zdrowotna.

Artykuły: 534

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.