sztuka cenniejsza niż złoto…

Tego u mnie jeszcze nie było. Ale jestem pod dużym pozytywnym wrażeniem, więc postanowiłem to opisać.

Sztuka cenniejsza niż złoto to projekt-konkurs honorujący banki i instytucje finansowe wspierające rozwój kultury i sztuki w Polsce. Koordynatorem jest Fundacja COMMITMENT TO EUROPE.

Dzięki uprzejmości jednego z pracowników Narodowego Banku Polskiego (instytucji dofinansowującej projekt) otrzymałem zaproszenie na uroczystą Galę, na której zostali ogłoszeni laureaci konkursu. Uroczystość miała miejsce 26 listopada 2009 w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.

I pewnie nie poświęciłbym temu wydarzeniu ani linijki, gdyby nie świetna, odważna i… niebankowa oprawa.

Miałem przyjemność być na kilku temu podobnych galach. Wszystkie wyglądały BARDZO podobnie. Pingwiny i samookaleczające swoje stopy Panie na wysokich obcasach. Sztuczne uśmiechy, udawanie pełnej znajomości i zachwytu nudnawym występem i smutnym repertuarem. Nie potępiam poważnej muzyki, wręcz ją lubię. Ale nie zachwycam się sztucznością i udziwnioną pompą. Generalnie takie imprezy cechuje zachowawczość i brak odwagi.

Co tu dużo ukrywać, nie spodziewałem się i tym razem czegoś innego.

Ale zostałem BARDZO POZYTYWNIE zaskoczony.

Zaczęło się dość zwyczajnie. „Szampan” na powitanie, Panie w sukniach, Panowie w garniturach. Imprezę prowadził aktor Kacper Kruszewski. Dobrym a(le)ktorskim głosem zapowiedział występ Pani Jolanty Litwin-Sarzyńskiej wraz zespołem. Występ będący częścią muzycznego monodramu „Moja mam Janis” poświęconego Janis Joplin! Wow!

[flv:http://www.youtube.com/watch?v=C-GFqhCq2HA 500 400]

Kto by pomyślał, że NBP (instytucja kojarząca się raczej np. z waltornią i wiolonczelą) odważy się i zdecyduje na JANIS JOPLIN! Występ był świetny, odważny, bluesowy jak Joplin. Chrypka Pani Jolanty czasami do złudzenia przypomina głos Janis, a ona sama twierdzi, że pomysł na spektakl wziął się z serca i sentymentu do piosenkarki. To serce widać i czuć.

Następnie obejrzeliśmy wręczenie nagród i wysłuchaliśmy krótkich przemówień laureatów. Godne odnotowania są dwa: prezesa Allianz Pawła Dangela oraz (nie pamiętam nazwiska i uzupełnię jak pokażą się oficjalne materiały) z ING. Zacznijmy od tego ostatniego: nieczęsto słyszy się obcokrajowca mówiącego z obcym akcentem, ale po polsku i w dodatku umiejącego anegdotycznie dziękować za nagrodę! Dangel po raz trzeci wyszedł na scenę jako nominowany i w końcu odbierając nagrodę zaskoczył rewanżując się podarunkiem dla NBP – obligacją z początków powstania podwalin dzisiejszego enbepu stanowiącą jego rodzinną pamiątkę.

Uroczystość zakończyły kolejne 3 piosenki w wykonaniu Pani Jolanty.

Dlaczego to opisuję z takimi szczegółami?

Jestem zbudowany i pozytywnie zaskoczony oprawą muzyczną i doborem repertuaru. Oczywiście, pewnie jest w tym trochę moich prywatnych muzycznych preferencji, niemniej uważam, że NBP zrobiło pewien wyłom w dotychczasowym, swoim dość nudnawym wizerunku. W mojej  i niektórych uczestników, z którymi miałem okazję porozmawiać, percepcji Moja mama Janis nadała odhumanizowanemu i posiwiałemu wizerunkowi enbepu ludzkiej i nowoczesnej twarzy. To spowodowało, że wysokie obcasy dodały kobietom uroku (zamiast utrudniać poruszanie) i przestały mi przeszkadzać wszechotaczające garnitury.

Gratuluję i życzę bankowi mniej sztywniactwa, więcej normalności, gitar, perkusji i niebanalnych solistów. Liczę, że to wydarzenie jest początkiem nowej strategii i zmiany wizerunku, a nie przypadkiem.

___

Oto linki do informacji o uroczystości:

NBP

TVN24 (wymieniony Pan z ING to ten największy po prawej na końcu filmu 🙂 )

RMF Classic

Teatr Roma

no i oczywiście google 🙂

___

Marcin Kalkhoff
Marcin Kalkhoff

Admirator prostych i działających rozwiązań. Wszystkożerna hybryda technicznego wykształcenia z kreatywnym, komunikacyjnym i biznesowym doświadczeniem. Specjalista strategicznego kreowania i zarządzania marką. Jedyny strateg w Polsce, który służbowo siedział na Pudelku i, który swoją zmaterializowaną strategię, może oglądać w muzeum w Atenach. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS oraz Uniwersytecie Warszawskim.
Twórca i Partner marketingowej kancelarii audytorskiej BrandAuditors, autor tego właśnie bloga, współtwórca Klubu Strategów Marketingu oraz współautor książki „Po prostu strategia. Instrukcja budowy i obsługi silnej marki”.
Współpracuje z firmami z wielu sektorów: internet i media, FMCG, bankowość, ubezpieczenia, IT, telekomunikacja, opieka zdrowotna.

Artykuły: 534

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.